Fenerbahçe Tarihçesi

Newpage

Süper Amatör Grup Üyesi
Katılım
13 Mar 2018
Mesajlar
33
Beğeniler
0
Yaş
39
#1
1907 yılında kurulan Fenerbahçe’nin renkleri sarı laciverttir. İlk kurulduğunda renkleri sarı beyazdır. Maçlarını yaklaşık 52 bin kişilik olan Şükrü Saraçoğlu Stadyumunda oynamaktadır. Yapılan sponsor anlaşmasından dolayı stadın adı değişmiş ve Ülker Arena olmuştur. Ülkemizin en köklü kulüplerinden bir tanesidir. Üç büyükler olarak adlandırılan İstanbul takımlarından birisidir. Yaklaşık 25 milyon taraftarı olduğu tahmin edilmektedir. Yurtiçinde ve yurtdışında birçok noktada taraftara sahiptir. Kuruluş amacı, ahlaki gelişime katkıda bulunmak ve memleketin müdafaasına çalışmaktır. Savaş yıllarında kurulduğu için bu şekilde bir kuruluş amacına sahiptir.

Yurtiçinde Fenerbahçe Başarıları

Fenerbahçe, hem ülke içinde hem de ülke dışında birçok müsabakaya çıkmış ve sayısız zaferler, kupalar kazanmıştır. Bu başarılarından bazıları şu şekildedir; 19 kere Süper Lig şampiyonu olmuştur ve bu sayede formasına 3 yıldız takma hakkı elde etmiştir. Türkiye kupasını 6 kere kazanmıştır. Bunun dışında ülke içinde sayısız kupa kazanmıştır. Başbakanlık kupası, Cumhurbaşkanlığı kupası gibi birçok kupayı müzesine götürmeyi başarmıştır. Geçmiş yıllardaki İstanbul liglerinde de sayısız şampiyonluğu ve kupası bulunmaktadır.

Yurtdışında Fenerbahçe Başarıları ve Ünlü İsimler

Fenerbahçe, yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da birçok kez turnuvalara katılmıştır. 2007-2008 yılında Avrupa’nın en büyük kupasında çeyrek final oynamıştır. Yine Şampiyon Kulüpler Kupasında son 16’ya 5 kez kalmıştır. UEFA Avrupa liginde 2012-2013 yılında yarı final oynamıştır. Bunlar dışında da irili ufaklı başarıları olmuştur. Örneğin 40 yıldır evinde yenilmeyen İngilizlerin dev ekibi Manchester United’ı evinde 1-0 yenerek dünyada büyük ses getirmiştir. Fenerbahçe, başarılarının yanında Türk sporuna çok değerli isimleri kazandırmıştır. Lefter, Can Bartu gibi daha birçok değerli spor insanını bu ülkeye armağan etmiştir. Bu isimlerin etkileri hala futbolda hissedilmektedir.
 

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri: