Eskişehirspor Tarihi

Newpage

Süper Amatör Grup Üyesi
Katılım
13 Mar 2018
Mesajlar
33
Beğeniler
0
Yaş
39
#1
Eskişehirspor, 19 Haziran 1965 tarihinde Eskişehir’de kurulur. Kurulduğu yıl, Fransa’da Stade Rennais takımı kupa şampiyonu olur. Söz konusu takımın renkleri kırmızı-siyahtır. Nafiz Yazıcıoğlu, Eskişehirspor’un da bu renkleri alması için yönetim kuruluna teklif götürür. Eskişehirspor’un renkleri siyah-kırmızı olarak kabul edilir. ES amblemini ise bizzat Aziz Bolel, kendisi tasarlamış ve çizimini bir ressama yaptırmıştır. Es es ler olarak bilinen takımın bu isimle anılmasında Es-es ki-ki eski şeklinde yapılan tezahürattaki es-es ten alır.
Türk Futbol Tarihi’nin ilk amigosu Amigo Orhan, şehri öyle bir kenetlemişti ki, bazı maçlarda seyirci takımın bile önüne geçiyordu. Bugün bile Eskişehir’i futbol tutkusu en yoğun şehirlerden biri yapıyor.
Eskişehirspor Başarıları

Eskişehirspor,
birçok ilki gerçekleştiren bir takımdır. UEFA kupasında İspanyanın dev takımı Sevilla’yıı Fethi’nin son dakikada attığı golle deviren kırmızı şimşekler bir ilki gerçekleştirir. Türk Futbol Tarihine bir İspanyol takımı eleyen ilk Türk takımı olur. Bir üst turda Hollanda’nın Twente takımına yenilerek UEFA kupasına veda eder. Henüz 1965 yılında kurulan bir takım nasıl olmuştu da dört yıl içinde bugünün Süper Lig’i olan 1. Lig’i ikinci sırada tamamlamıştı? Ülkede herkes birbirine aynı soruyu soruyordu. İslam Çupi, Tercüman gazetesindeki köşesinde bu durumu “çimen ihtilali” kelimeleriyle açıklıyordu.

Eskişehirspor Başarısının Sırrı

Eskişehirspor,
1968-69 sezonunu Beşiktaş’ın, 1969-70 sezonunu ise Fenerbahçe’nin hemen arkasında ikinci sırada tamamlayan Es-Es, 1970-71’te ise başarı grafiğini bir Türkiye Kupası ile taçlandıracaktı. Üstelik aynı dönem Sevilla karşısında yazılan destan, bu sezona ayrı bir anlam yüklüyordu. Teknik direktör Abdullah Gegiç’in önderliğinde ortaya çıkan takım, İstanbul hegemonyasına ilk başkaldırışı gerçekleştirmiş, bununla da yetinmeyip o sezon ülke sınırları dışına da çıkabileceğini herkese göstermişti. Üniversite mezunu pek çok oyuncunun yer aldığı Eskişehirspor, akılcı oyunuyla takım oyununu ve kolektif futbolu da farklı bir noktaya taşımıştı.